2022 Championship Awards

2022 CHAMPIONS
Vancouver College Fighting Irish
– Head Coach – JP Planta

2022 SPORTSMANSHIP AWARD
Heritage Woods Kodiaks
– Head Coach – Raj Johal

2022 GPA AWARD
Mark Isfeld Ice
– Head Coach – Ross MacKinnon

2022 MVP
Vancouver College Fighting Irish – #1 Andres Garcia

THE RICH GOULET AWARD
2021 – Ken “Doc” Dockendorf
2022 – Rich Chambers

STANDINGS
#1 Seed #1 – Vancouver Sea to Sky #1 – Vancouver College Fighting Irish
#2 Seed #3 – Fraser North #1 – Heritage Woods Kodiaks
#3 Seed #2 – Fraser South #1 – Sullivan Heights Stars
#4 Seed #12 – Wildcard (FN#3) – Burnaby Central Wildcats
#5 Seed #4 – Eastern Valley #1 – WJ Mouat Hawks
#6 Seed #6 – Thompson Ok#1 – KLO Cougars
#7 Seed #19 – Wildcard (FS#7) – Elgin Park Orcas
#8 Seed #5 – Van Isle #1 – St Michael’s University Blue Jags
#9 Seed #10 – Van Sea 2Sky #3 – Kitsilano Blue Demons
#10 Seed #9 – Fraser South #2 – Semiahmoo Thunderbirds
#11 Seed #16 – Fraser North #2 – Burnaby Mountain Lions
#12 Seed #7 – Eastern Valley #2 – Abbotsford Senior Panthers
#13 Seed #8 – Van Sea 2Sky #2 – Handsworth Royals
#14 Seed #11- Eastern Valley #3 – Walnut Grove Gators
#15 Seed #20 – Wildcard (FS#5) – McMath Wildcats
#16 Seed #15 – Thompson Ok#2 – Okanagan Mission Huskies
P Seed #14 – Van Isle #2 – Mark Isfeld Ice
P Seed #18 – Fraser South #4 – Richmond Colts
P Seed #13 – Van Sea 2Sky #4 – Charles Tupper Tigers
P Seed #17 – Fraser South #3 – Lord Tweedsmuir Panthers

FIRST ALL- STAR TEAM
1. Vancouver College – #1 Andres Garcia
2. Burnaby Central – #21 Alexei Dosanjh
3. Heritage Woods – #4 Dorian Glogovac
4. Sullivan Heights – #8 Nick Baxter
5. Vancouver College – #2 Marco Mayuga

SECOND ALL- STAR TEAM
1. Heritage Woods – #24 Joseph Thompson
2. Burnaby Central – #2 Sagar Gill
3. Sullivan Heights – #15 Navin Sidhu
4. KLO – #5 Jalen Brown
5. Elgin Park – #1 Elijah Weiss

THIRD ALL- STAR TEAM
1. Kitsilano – #8 Jonah Paul
2. Vancouver College – #3 Lucas Lee
3. Heritage Woods – #9 Afu Bullock
4. St. Michael’s – #15 Zaki Pelyhe
5. WJ Mouat – #15 Eddie Geelhoed

HONOURABLE MENTION ALL-STARS
1. Elgin Park – #1 Noah Weiss
2. Walnut Grove – #15 Isaiah Dubongco
3. Vancouver College – #11 Thomas Manganini
4. Semiahmoo – #12 Rhys Dobson
5. Burnaby Central – #25 Malik Phillp
6. Burnaby Central – #24 Robel Girma
7. Abbotsford – #5 Panama Sidhu
8. Abbotsford – #34 Rajan Sidhu
9. Handsworth – #25 Liam Hadrill
10. Heritage Woods – #12 Farris Essandoh
11. Burnaby Mountain – #8 Olan Smith
12. Burnaby Mountain – #1 Johnathan Yu
13. Kitsilano – #11 Timothy Han
14. Sullivan Heights – #12 Aryan Jhai
15. Sullivan Heights – #2 Logan McEvoy
16. KLO – #11 Pankaj Bashal
17. McMath – #16 Brandon Sekhon
18. WJ Mouat – #13 Marek Guynup
19. OKM – #11 Jack Gall
20. Lord Tweedsmuir – #5 Apollo Greenlay
21. Mark Isfeld – #24 Ben Langhans
22. Charles Tupper – #14 James Zongo
23. Richmond – #24 Avraham Balitaan

SLAM DUNK WINNERS
1. Charles Tupper – #14 James Zongo
2. Burnaby Mountain – #24 Parker Antonovos
3. Semiahmoo – #35 Karan Mad
4. Sullivan Heights – #11 Chase Haydock

3 POINT WINNERS
1. Abby Sr – #6 Sahil Kingra
2. Sullivan Heights – #1 Jasmehar Singh
3. Lord Tweedsmuir – #11 Joven Sihota
4. Walnut Grove – #9 John Johnson

2 BALL WINNERS
1. Semiahmoo – #5 Eshaan Dheenshaw & #8 Matthew Nielson
2. Lord Tweedsmuir – #10 Arman Bal & #11 Joven Sihota
3. Abby Sr – #6 Sahil Kingra & #5 Parnaam Sidhu
4. Walnut Grove – #15 Isaih Dubongco & #8 Michael Wu

COACHES CHOICE AWARD
The Fraser Valley Bandits (of the Canadian Elite Basketball League, the CEBL) have supported the BC G9 Boys Provincials with an Award given to each Head Coach and their staff, to select and acknowledge the Player on their Team most embodying Leadership, Hard Work and Dedication to their Teammates during this past season.

Vancouver College Fighting Irish – #3 Lucas Lee
Heritage Woods Kodiaks – #4 Dorian Glogovac
Sullivan Heights Stars – #2 Logan McEvoy
Burnaby Central Wildcats – #2 Sagar Gill
WJ Mouat Hawks – #6 Pehlaj Bhardwaj
KLO Cougars – #11 Pankaj Bashal
Elgin Park Orcas – #1 Noah Weiss
St Michael’s University Blue Jags – #15 Zaki Pelyhe
Kitsilano Blue Demons – #11 Timothy Han
Semiahmoo Thunderbirds – #25 Thomas Mencl
Burnaby Mountain Lions – #8 Olan Smith
Abbotsford Senior Panthers – #
Handsworth Royals – #25 Liam Hadrill
Walnut Grove Gators – #9 John Johnson
McMath Wildcats – #16 Brandon Sekhon
Okanagan Mission Huskies – #11 Jack Gall
Mark Isfeld Ice – #22 Daxin Moldenhauer
Richmond Colts – #
Charles Tupper Tigers – #7 Finn Dooling
Lord Tweedsmuir Panthers – #5 Apollo Greenlay