2013 – Dr Knox Falcons

BC Gr9 2013 LogoBC HIGH SCHOOL 17th ANNUAL 2013
GRADE 9 BOYS
INVITATIONAL BASKETBALL CHAMPIONSHIPS
March 7, 8, and 9, 2013

co-hosted by
Kitsilano & St. John’s, Vancouver

 

Seeding DrawSeeding & Opening RoundWildcard ResultsSchedule – 2013 Gr.9 Boys Results

Championship Finals

First and Second 
Dr. Knox Falcons 114 vs Kitsilano Blue Demons 94

Third and Fourth RC Pamler Griffins 61 vs Vancouver College Fighting Irish 48

Sportsmanship Award – RC Palmer Griffins

MVP – Parker Simpson – Dr. Knox Falcons


3 Point Shooter – Jass Singh – WJ Mouat Hawks


Slam Dunk – Kenya Gerald – Kitsilano Blue Demons


2Ball – Nav Sandu & Parker Simson – Dr. Knox Falcons


 

FINAL STANDINGS
#1 Dr. Knox Falcons
#2 Kitsilano Blue Demons

#3 RC Palmer Griffins
#4 Vancouver College Fighting Irish         
#5 St. George Saints
#6 WJ Mouat Hawks
#7 Terry Fox Ravens
#8 West Van Highlanders  
#9 Dover Bay Dophins
#10 St. Thomas Aquinas Fighting Saints    

#11 Panorama Ridge Thunder
#12 Argyle Pipers
#13 Prince of Wales Walesmen
#14 KLO Cougars
#15 St. John’s Eagles
#16 Ballenas Whalers
Okanagan #1
Vancouver #1

Vancouver & District #1
Independent #1
Wildcard #2
Fraser Valley #3
Fraser Valley #2
Vancouver & District #3
Vancouver Island #1
Wildcard
Fraser Valley #1

Vancouver & District #2
Vancouver #2
Okanagan #2
Host
Vancouver Island #2
First All-Star Team
Parker Simson  – Dr. Knox
Howard Wang  – Kits

Mathew Lafontaine  – Dr. Knox
Kenya Gerald – Kits
Marko Stojanovic – Palmer
Second All-Star Team
Ryson John – VC
Alec Bayne – Kits
Timothy Lin – STA

Nav Sandhu – Dr. Knox
Gabriel Laza – Terry Fox
Third All-Star Team
Jass Singh  – WJ Mouat
Josh Pinton – West Van

Max Reed – Dover Bay
Adrian Ong – RC Palmer
Brad Scharoph – Argyle

Honourable Mention
Will Hu – St. John’s
Brendan Harstad – Ballenas
Kevin Chuang – PW
Ryan Samuelson – KLO
Chuks Udevi – Pan Ridge
Jae Steinhauer-Rudrum – Dr. Knox
Devan Dhillon – Pan Ridge
Noah Ritchie – STA
Luke Younan – VC
Thomas Espig – St George’s
Javier Sanchez Mejorada – VC
Joel Klammer – WJ Mouat
Ryan Fonseca – West Van
Jeff Webb – Dover Bay
Kalen Jamal – West Van
Brandon Axford – St George’s
Maleek Womack-Stewart – Terry Fox

3 Point Shooter
1. Jass Singh  – WJ Mouat
2. Adam Humphreys – Dover Bay
3. Persa Erjaie – Prince of Wales
4. Zack Lo – St. John’s
Slam Dunk
1. Kenya Gerald –Kitsilano
2. Brad Scharoph – Argyle
3. Jae Steinhauer-Rudrum – Dr. Knox
4. Seamus O’Toole – Dover Bay
2Ball
1. Nav Sandu & Parker Simson – Dr. Knox
2. Jordan Sekhon & Austin Schulz – WJ Mouat
3. Jeff Webb & Kenny Jeong – Dover Bay
4. Adrian Ong & Wesley Cheung – RC Palmer

ROUND RECAP

Thursday – Round 1 – Opening Round
Player of the Game
1 11:00 (1) Dr. Knox 103 vs (16) St.John’s 25 Parker Simpson – Dr. Knox
2 11:30 (8) WJ Mouat 35 vs  (9) St.Georges 44 Thomas Espig – St. Georges
3 10:00 (4)  Pan Ridge 44 vs  (13) STA 70 Noah Ritchis – STA
4 9:30 (5) Van College 44 vs  (12) KLO 32 Javier Sanchez Mejorada –VC
5 1:00 (2) Kits 92 vs  (15) Ballenas 36
Howard Wang – Kits
6 12:30 (7) Terry Fox 54 vs (10) Argyle 44 Gabriel Laza – Terry Fox
7 2:30 (6) Dover Bay 39 vs (11) West Van 54

Josh Pinton – West Van

8 2:00 (3) RC Palmer 68 vs  (14) PW 37 Marko Stojanovic – Palmer
    Thursday – Round 2 – Championship Round
10 4:00 Dr. Knox 89 vs St. George 47 Parker Simon – Dr. Knox
12 3:30 STA 56 vs VC 63 Luke Younan – VC
14 5:30 Kits 79 vs T. Fox 72 Kenya Gerald – Kits
16 7:00 West Van 39 vs Palmer 48 Marko Stojanovic – Palmer
    Friday – Round 2 – Consolation Round
9 9:30 St. John 41 vs WJ Mouat 79 Jas Singh – WJ Mouat    
11 9:00 Pan Ridge 55 vs KLO 45 Devon Dhillon – Pan Ridge
13 11:00 Ballenas 37 vs Argyle 48 Brad Schtroph – Argyle
15 10:30 Dover Bay 66 vs PW 51 Max Reed – Dover Bay
   Friday – Round 3
21 12:30 St. Georges 52 vs STA 35 Brandon Axford – St. Georges
22 12:00 Terry Fox 58 vs West Van 47

Gabriel Laza – Terry Fox

17 2:00 St. John’s 69 vs KLO 82 Will Hu – St. John’s
19 1:30

Pan Ridge 22 vs WJ Mouat 46

Jas Singh – WJ Mouat
20 3:30 Dover Bay 51 vs Argyle 43 Max Reed – Dover Bay         
18 3:00 Ballenas 31 vs PW 47 Perry Liao – PW
    Friday – Final Four
23 7:00 VC 43 vs Dr. Knox 110 Parker Simpson – Dr. Knox
24 8:30 Kits 84 vs Palmer 66 Howard Wong – Kits
    Saturday – Round 4
25 8:45 St. John’s 49 vs Ballenas 42 Steve Martin – Ballenas
26 9:00 KLO 45 vs PW 48 Kevin Chuang – PW
27 10:30 Pana Ridge 60 vs Argyle 50 Chuks Udevi – Pan Ridge
28 10:15 STA 41 vs West Van 50 Noah Ritchie – STA
29 12:00 WJ Mouat 53 vs Dover Bay 46 Jass Singh – WJM
30 11:45 St. George’s 47 vs Terry Fox 39 Maleek Womack-Stewart –Fox
31 2:30 VC 48 vs Palmer 61

Marko Stojanovic – Palmer
Luke Younan – VC

    Championship Final
32 4:00 Dr. Knox 114 vs Kits 94 Parker Simpson – Dr. Knox
Howard Wong –Kits