2010 – Kitsilano Blue Demons

2010

BC HIGH SCHOOL 14th ANNUAL 2010 GRADE 9 BOYS INVITATIONAL BASKETBALL CHAMPIONSHIPS

March 11, 12, and 13, 2010

at Pinetree Secondary School in Coquitlam

Wildcard ResultsSeedsScheduleGame Recap BlogChampionship Results

 


Championship Finals

First and Second 
Kitsilano Blue Demons 65 vs  St George’s Saints 56

Third and Fourth RC Palmer Griffins 51 vs KLO Cougars 47

Sportsmanship Award – RC Palmer Griffins

GPA Award
– KLO Cougars


MVP – Luka Zaharijevic  – Kitsilano Blue Demons


3 Point Shooter – Clarence Choong  – Pinetree Timberwolves


Slam Dunk – James Madewan  – RC Palmer Griffiths


2Ball – Deklan Chung & Chris Collins  – St George’s Saints


 

FINAL STANDINGS
#1 Kitsilano Blue Demons
#2 St. George’s Saints

#3 RC Palmer Griffins
#4 KLO Cougars
#5 McMath Wildcats
#6 Winston Churchill Bulldogs
#7 Charles Best Blue Devils
#8 Penticton Lakers 
#9 Pinetree Timberwolves
#10 Tamanawis Wildcats

*P  Burnett Breakers
*P  St. Michael’s University Blue Jags
*P  Handsworth Royals
*P  Burnaby South Rebels
*P  Pitt Meadows Marauders
Vancouver #1
Independent #1

Vancouver & District #3
Okanagan #1
Vancouver & District #2
Vancouver #2
Fraser Valley #1
Okanagan #2

Host
Fraser Valley #2

Wildcard #2
Vancouver Island #1

Vancouver & District #1

Wildcard #2
Fraser Valley #3
First All-Star Team
Luka Zaharijevic – Kitsilano
James Madewan – Palmer

Liam Mcgoran – KLO
Deklan Chung – St George’s
Cole Peterson – Kitsilano
Second All-Star Team
Chris Collins – St George’s
Andrew McCaskill – McMath
Nathan Holz – Churchill

Jake Randall – Best
Jordan Farmer – Penticton
Clarence Choong – Pinetree
Third All-Star Team
Mindy Minhas – Churchill
Malcolm Hlady – KLO

Mitchell Tang – St George’s
Mark Van Elk – Kitsilano
Honourable Mention
Daniel Clark – Handsworth
Justin Wong – Burnett

James Park – Palmer
Amit Sandhu – Tamanawis

Matt Steen – KLO
Steven Whillans – SMUS
Jeffrey Chang – Pinetree
Justin Sze – Kits
Rich Jordan – Pitt
Matt Perry – McMath
Russ Villanueva – Palmer
Gino Pagbilao – Bby South
Ty Moorman – Penticton
Kenny Collins- St George’s
Tom Campbell – Kits
3 Point Shooter
1. Clarence Choong- Pinetree
2. Karn Mann – RC Palmer
3. Bobby Bath – RC Palmer
4. Malcolm Hlady – KLO
Slam Dunk
1. James Madewan- Palmer
2. Ty Moorman – Penticton
3. Mitchell Tang – St. George’s
4. Jordan Farmer – Penticton
2Ball
1. Deklan Chung & Chris Collins – St George’s
2. Sasha Kosmajac & Marco Wan – Churchill

3. Cam Lynka & Sunny Jhaj – Penticton
4. Mindy MInhas & Manvir Khun-Khun – Churchill

ROUND RECAP

Thursday – Round 1 – Opening Round
Player of the Game
1 12:00 (3) Kitsilano 67 vs (14) Pitt Meadows 52 Luka Zaharijevic – Kitsilano
2 12:30 (6)  Burnette 64 vs  (11)  Bby South 36 Justin Wong – Burnett
3 10:30 (7) SMUS 52 vs (10) Tamanawis 45 Colton Stockus – SMUS
4 12:15 (2) Van College 48 vs (15) Penticton 29 Liam Mackay – Van College
5 10:45 (5) Churchill 46 vs (12) RC Plamer 59 James Madewan – Palmer
6 11:00 (4) Charles Best 37 vs (13) Mc Math 46 Andrew Mc Caskill – Mc Math
7 2:45 (8) KLO 59 vs (9) Handsworth 52 Liam Mcgoran – KLO
8 2:30 (1) St. Georges 65 vs (16) Pinetree 32 Chris Collins – St. Georges
    Thursday – Round 2 – Championship Round
10 7:30 SMUS 45 vs Van College 73 Christian Mair – Van College
12 6:30 Churchill 52 vs Charles Best 47 Nathan Holz – Churchill
14 6:00 Palmer 64 vs McMath 42 James Madewan – Palmer
16 8:00 KLO 41 vs Mc Math 33 Liam Mcgoran – KLO
    Friday – Round 2 – Consolation Round
9 11:30 Kits 75 vs Burnette 55 Luka Zaharijevic – Kitsilano
11 12:00 Penticton 54 vs Tamanawis 34 Jordan Farmer – Penticton
13 12:30 KLO 37 vs St. Georges 68 Deklan Chung – St. Georges
15 1:00 Pinetree 60 vs Tamawanis 55 Jeff Chang – Pinetree
    Friday – Final Four
17 6:45 St. Georges 55 vs Palmer 46 Chris Collins – St. Georges
18 8:45 Kitsilano 70 vs KLO 43 Luka Zaharijevic – Kitsilano
    Saturday – Round 4
19 10:00 Churchill 58 vs Penticton 45 Nathan Holz – Churchill
20 10:15 Charles Best 46 vs Penticton 30 Vincent Belair – Charles Best
21 11:45 Mc Math 57 vs Pinetree 30 Matt Perry – Mc Math
22 11:30 Mc Math 61 vs Churchill 56 Marc-Andre Hervieux-Mc Math
23 2:30 Palmer 51 vs KLO 47 Russ Villanueva – Palmer
Liam Mcgoran – KLO
    Championship Final
24 4:00 St. Georges 56 vs Kitsilano 65 Cole Peterson – Kitsilano
Deklan Chung – St. Georges