In Honour of Coach “Toto” Felix Gonzalez

We are truly saddened by the sudden loss of our dear basketball coach, referee and mentor on February 22, 2021. His strong will, passion, dedication and commitment to our sport, our kids and our community will be sorely missed.

He helped so many young aspiring basketballers and referees and gave generously of his time and talents both on and off the basketball court.

He now leaves behind a heartbroken family who’ve lost their beloved husband, father, son, brother and friend.

Please visit the GoFundMe page set up to help his family HERE

DRAFT FOR GUIDANCE – 2022 Championship Awards

UNDER CONSTRUCTION

2020 CHAMPIONS
Vancouver College Fighting Irish

2020 SPORTSMANSHIP AWARD
Heritage Woods Kodiaks
– Coached by Andrew Lloyd

2020 GPA AWARD
Sir Charles Tupper Tigers

2020 MVP
Vancouver College #1 Mikyle Malabuyoc

STANDINGS
#1 #2 Seed – Vancouver Sea to Sky #1 – Vancouver College Fighting Irish
#2 #4 Seed – Okanagan #1 – Okanagan Mission Huskies
#3 #9 Seed – Fraser North #2 – Burnaby South Rebels
#4 #11 Seed – Vancouver #2 – Sir Charles Tupper Tigers
#5 #12 Seed – Vancouver Sea to Sky #2 – Argyle Pipers
#6 #10 Seed – Fraser South #2 – Elgin Park Orcas
#7 #3 Seed – Fraser South #1 – North Delta Huskies
#8 #17 Seed – Wildcard #3 – Pt. Grey Greyhounds
#9 #1 Seed – Eastern Valley #1 – WJ Mouat Hawks
#10 #14 Seed – Vancouver Sea to Sky #3 – St. George’s Saints
#11 #7 Seed – Eastern Valley #2 – Walnut Grove Gators
#12 #5 Seed – Vancouver #1 – Kitsilano Blue Demons
#13 #6 Seed – Fraser North #1 – Heritage Woods Kodiaks
#14 #13 Seed – Wildcard #1 – Maple Ridge Ramblers
#15 #15 Seed – Okanagan #2 – KLO Middle School Cougars
#16 #8 Seed – Vancouver Island #1 – Dover Bay Dolphins
P #16 Seed – Fraser South #3 – Richmond Colts
P #18 Seed – Eastern Valley #3 – Yale Lions
P #19 Seed – Vancouver Island #2 – Oak Bay Bays
P #20 Seed -Wildcard #2 – Guildford Park Sabres

FIRST ALL- STAR TEAM
1. Vancouver College #1 – Mikyle Malabuyoc
2. Burnaby South #22 – Andy Chen
3. Okanagan Mission #8 – Ben Herbert
4. Point Grey #20 – Will Hyland
5. Sir Charles Tupper #1 – Jeremy Roldan

SECOND ALL- STAR TEAM
1. Argyle #1 – Gavin Archer
2. Elgin Park #12 – Adam Olsen
3. Kitsilano #8 – Finn McDougall
4. Point Grey #13 – Jaron Palaschuck
5. Vancouver College #23 – Kai Gibbons

THIRD ALL- STAR TEAM
1. Burnaby South #13 – Malik Husssien
2. Okanagan Mission #14 – Ryan Dekleva
3. Sir Charles Tupper #6 – Dylan Myttenar
4. Walnut Grove #10 – Brendon Kim
5. WJ Mouat #9 – Armaan Sandhu

HONOURABLE MENTION ALL-STARS
1. Argyle #7 – Carson Park
2. Burnaby South #11 – Lex Paloma
3. Burnaby South #23 – Thomas Suson
4. Dover Bay #14 – Zack Lang
5. Elgin Park #6 – Ben Carr
6. Elgin Park #7 – Evan Castle
7. Guildford Park #23 – Harsh Smagh
8. Heritage Woods #9 – Kai Ronsley
9. Kitsilano #1 – Malachi Gindu
10. KLO #5 – Walker Sodera
11. KLO #22 – Kian Boss
12. Maple Ridge #10 – Mason Lemmen
13. Maple Ridge #11 – Jordan Longmuir
14. North Delta #13 – Harvir Hothi
15. Oak Bay #7 – Kasper Giesbreicht
16. OKM #11 – David Mulleny
17. Richmond #20 – Minhala Abbas
18. Sir Charles Tupper #4 – Kaylan Bambao
19. St George’s #9 – Josh Coleman
20. Vancouver College #11 – Ty Benefield
21. Walnut Grove #23 – Jeffrey Kim
22. Yale #5 – Ryan Thind

SLAM DUNK WINNERS
1. Charles Best – Cairo Wells
2. Maple Ridge – Elijah Olsen
3. KLO- Kian Bos
4. Elgin Park – Mohanbir Gill

3 POINT WINNERS
1. Elgin Park #12 – Adam Olsen
2. Vancouver College #23 – Kai Gibbons
3. Heritage Woods #5 – Liam Twa
4. Charles Tupper #1 – Jeremy Roldan

2 BALL WINNERS
1. Elgin Park #12 – Adam Olsen & #1 – Tristan Kristof
2. Argyle #7 – Carson Park & #2 Carl Spat
3. Burnaby South #30 – Benedict Carbonell & #14 – Peter Lyu
4. KLO # 5- Walker Sodaro & #15 Braydon Wong

The Rich Goulet Award for Basketball Lifetime Achievement – Paul Eberhardt – 2019

We’re pleased to present this award to Paul Ebernhardt.

Paul Eberhardt

This will be Paul’s 38th year of coaching basketball and his 7th year
leading the Falcons. Paul has coached at all levels of basketball including
High School, Provincial Team, National Team and the CCAA.

Coach Ebe guided his RC Palmer Griffins to the ultimate title in BC High School Sports as they won the “AAA” BC Championships in 2011. He then followed that up with back to back Canadian College PACWEST titles in 2013 & 2014 and led the Langara Falcons to their first National Title in 15 years beating Red Deer in the finals in 2014.

Paul is one of only a handful of coaches who has taken three different teams to the BC High School Championships (Magee, McNair, & RC Palmer) and he also guided the Capilano Blues to a BC Championship and National Final Four in 2003.

Coach Ebe has been very involved in the BC Elite program having been the Head Coach on 10 occasions winning 6 Western Canadian Gold medals and 1 National silver medal. Presently Ebe is the chair of the U17
selection committee and is actively involved in helping to develop the BBC Elite program. He also had the opportunity to serve as an assistant to Coach Jay Triano and the men’s National team from 2000 to 2004.

Coach Eberhardt has received many honours in his career including BBC High School Coach of the Year in 2007 & 2011, Richmond Coach of the Year in 2011, Mike Potkonjak Coaching Award of Excellence in 2007, PACWEST Coach of the Year in 2013, 2014, & 2017, Sport BC Coach of the Year in 2014 and CCAA Men’s BB Coach of the Year in 2013.

Coach Eberhardt is also very involved in volunteering his time as the President of the BC High School Boys Basketball Association from 2013 to 2018 and he has also served on the board of directors for the “Night Hoops” program.

Presently Coach Ebe’s record at Langara College in the past 6 years is a
very impressive 97 wins and 23 losses in league play (.808)  and 14 wins and 8 losses (.636) in the playoffs.

March, 2019

Thank you Burnaby South! Well Done!

Special Thanks to the Burnaby South Team, Victoria Lee, Principal, PE & Health Department Head, Josh Ogilvie, Teacher and Coach Jason Price, the Athletic Leadership Team known as the Rebels Athletic Crew (the RAC), Rebel team parents and the man on the ground every hour of the Tourney, Robbie Puni, Athletic Director.

And thank you to Tournament and Game Directors, Steve Pettifer, Michael Pettifer, Greg Matic, Jason Price and Parker Simson.

Kelowna Christian Knights, BC Champions!

Kelowna Christian Knights defeated Sir Winston Churchill Bulldogs 66-38 in the Championship Final, completing their Tournament dominance by winning all of their games by an average margin of over 40 points. KCS players featured heavily in the All-Star selections.

Sir Charles Tupper Tigers finished 3rd in the Championships with a 52 – 38 over the Argyle Pipers.

Congratulations to the Kelowna Christian team, the Final Four teams and all of the Teams, Coaches, Players and Fans for a great 4 days!

Banquet Guest Speaker

We were very pleased to have Angus Reid, former All-Star Offensive Lineman for the BC Lions, (and Simon Fraser University and Vancouver College alumini), as our guest speaker at our Banquet.

He gave a great talk with a focus on “Dependability and Durability”. At the end of his talk, Angus signed copies of his best selling book, “Thank You Coach” for each of the Head Coaches at the Banquet.

Angus Reid’s website
Brief Bio – Angus Reid is a Richmond born and raised native who played professional football in Canadian Football league for 13 seasons with his hometown BC Lions. He was a multiple time League All-Star and 8 time Team Captain winning two Grey Cups.
Today, he travels North America speaking with Companies, Schools, and Teams about what it really takes to make it and win. He has done two successful TEDx talks, “Why We Need High School Football” and “Mastering the Skill of Trust” which have garnered him both praise and respect.
Angus has also just recently released his first book – “Thank You, Coach” – which immediately became an Amazon bestseller.

Day 3 at the Provincials

Day 3 saw Consolation Round action followed by the Semi-Finals with the Final Four teams, Okanagan #1 Kelowna Christian Knights vs Van & District #1 Argyle Pipers and a repeat of the Vancouver first round playoffs, Van #1 Sir Winston Churchill Bulldogs vs Van Wildcard Sir Charles Tupper Tigers.

Kelowna Christian continued their Tournament dominance with a 74-32 win over Argyle and Churchill defeated Tupper in a very close game by the same margin of 4 points as in their last meeting in the Vancouver playoffs, final score was 49-45.

Day 2 at the Provincials

Day 2 started with an Opening Round upset of #2 Seed Van College by Van & District Wildcard Handsworth 50 – 36 followed by Vancouver Wildcard Charles Tupper at Seed#10 just getting by 7th Seed Windsor 59 – 57. Tupper ended Hansdworth’s Championship run with a very close 41 – 37 win. Kelowna Christian lived up to its #1 Seeding with dominant wins over Notre Dame 82 – 28 and Kitsilano 88 – 21.

Quarter Finals recap was Argyle squeezing by Lord Tweedsmuir 40 – 39, Churchill over Dr Knox 61 – 49, Tupper over Handsworth 41 – 37 and Kelowna – Kitsilano 88 – 21, setting up Saturday’s Semi-Finals,
Okanagan #1 Kelowna Christian Knights vs Van & District #1 Argyle Pipers
and a repeat of the Vancouver first round playoffs,
Van #1 Sir Winston Churchill Bulldogs vs Van Wildcard Sir Charles Tupper Tigers