2009 – Kitsilano

2009_BC_Gr9_LogoBC HIGH SCHOOL 13th ANNUAL 2009 GRADE 9 BOYS
INVITATIONAL BASKETBALL CHAMPIONSHIPS
MEI Secondary
March 5, 6 and 7, 2009

ResultsSeedsChampionship ScheduleWildcard Schedule 


Championship Finals

1st – Kitsilano Blue Demons 55

2nd – Burnaby South Rebels 43

3rd – Hugh Boyd Trojans 36

4th – Vancouver College Fighting Irish 33

Sportsmanship Award – Pinetree Timberwolves

GPA Award – Constable Neil Bruce Cubs

MVP – Nick Irvine – Burnaby South Rebels

MVP Runner up – Mitchell Goodwin – Pleasant Valley Saints

3 Point Shooter – Peter Gustavson – Vancouver College Fighting Irish

Slam Dunk – George Kovac – Burnaby South Rebels

2Ball – Sim Mann & Humza Kiani – Tamanawis Wildcats

Provincial 3 on 3 Champions 
Will Matzhold, Hasrit Sidhu, Julian Katz & Jordan Zeer – New Westminster Hyacks

Provincial 1 on 1 Champion – Hasrit Sidhu – New Westminster Hyacks


 

FINAL STANDINGS
#1 Kitsilano Blue Demons – Vancouver #1
#2 Burnaby South Rebels – Vancouver & District #1
#3 Hugh Boyd Trojans – Vancouver & District #2
#4 Vancouver College Fighting Irish – Independent # 1
#5 St. George’s Saints – Wildcard
#6 Killarney Cougars – Vancouver # 2
#7 Tamanawis Wildcats – Fraser Valley #2
#8 Pleasant Valley Saints – Okanagan #2
#9 Pitt Meadows Marauders – Fraser Valley #1
#10 Sutherland Sabers – Vancouver & District #3
#11 Constable Neil Bruce Cubs – Okanagan #1
#12 Pinetree Timberwolves – Fraser Valley #4
#13 St. Michael’s University Blue Jags – Vancouver Island #1
#14 Centennial Centaurs – Fraser Valley #3
#15 MEI Eagles – Host
#16 Oak Bay Bays – Vancouver Island # 2

 

 

First All-Star Team
Nick Irvine – Bby South
Mitchell Goodwin – PVSS
Isaiah Solomon – Hugh Boyd
George Kovac – Bby South
Alex Vidic – Kitsilano

 

 

 

Second All-Star Team
Dawson Perron – Kitsilano
Jeremy Gardner – St George’s
Ravjot Dhaliwal – Tamanawis
David Burton – Kitsilano
Quenton Nguyen – Killarney

 

 

 

Third All-Star Team
Erickson Evangelista – Van College
J.C. Horton – Van College
Kealan Wild – Sutherland
Nick Fyffe – Hugh Boyd
Liam Maclure – SMUS

 

 

 

Honourable Mention
Deni Zulic – Bby South
Trevor Severinski – Pitt
Tiernan Docherty– Hugh Boyd
Marrion Nzuzzi – Bby South
Josh Fender – CNB
Keegan Reid – Oak Bay
Jordan Burtchett – Kitsilano
Manny Dulay – Tamanawis
Peter Gustavson – Van College
Cole Penman – Sutherland
Cole Milton – Centennial
Anthony Castro – Pinetree
Lucas MacFayden – St George’s
Brian Fong – St George’s
Jordan Schmidt – MEI
Joseph Erlic – SMUS
Stewan Arnan – Kitsilano

 

 

3 Point Shooter
1. Peter Gustavson – Van College
2. Jake Duvall – Oak Bay
3. Isaiah Solomon – Hugh Boyd
4. Jude Sioson – Hugh Boyd

 

 

 

Slam Dunk
1. George Kovac – Burnaby South
2. Deni Zulic – Burnaby South
3. Tony Ollen – Oak Bay
4. Bashir Khan – St. George’s

 

 

2Ball
1. Sim Mann & Humza Kiani – Tamanawis
2. Connor Grams & Juston Giorno – Hugh Boyd
3. Karn Cheema & Ravjot Dhaliwal – Tamanawis
4. Donald Fida & Sam Whitworth – Sutherland

 

 

Provincial 3 on 3 Champions
1. Will Matzhold, Hasrit Sidhu, Julian Katz & Jordan Zeer – New West Hyacks
2. Ryan Schucroft, Jeremy Wilson, Regan Eberding & Trevor Sidhu – New West
3. Carlo Tanjuaqulo, Masood Walli, Arron Staradub & Anthony Schonberger – New West
4. Alex Little, Chase McIntyre, Sasa Babocic, & George Hill – Handsworth Royals

 

 

 

Provincial 1 on 1 Champions 
1. Hasrit Sidhu – New Westminster Hyacks
2. Jordan Zeer – New Westminster Hyacks
3. Masood Walli – New Westminster Hyacks
4. Anthony Schonberger – New Westminster Hyacks

 


ROUND RECAP

Thursday – Round 1 – Opening Round


1


12:00


(3) Vancouver College 38 vs (14) Pinetree 37
Player of the Game
Erikson Evangelista – Vancouver College
2
12:30
(6) Tamawanis 72 vs (11) St Micheal's University 39
Ravjot Dhaliwal – Tamawanis
3
10:30
(7) Sutherland 64 vs (10) Killarney 57
Kealan Wild – Sutherland
4
12:15
(2) Kitsilano 84 vs (15) Oak Bay 47
Alex Vidic – Kitsilano
5
10:45
(5) Hugh Boyd 75 vs (12) Centennial 46
Isaiah Solomon – Boyd
6
11:00
(4) Pitt Meadows 64 vs (13) Pleasant Valley 67
Mitchell Goodwin – Pleasant Valley
7
2:45
(8) St George’s 84 vs (9) Constable Neil Bruce 48
Jeremy Gardner – St. George’s
8
2:30
(1) Burnaby South 70 vs (16) MEI 27
Nick Irvine – Burnaby South
    Thursday – Round 2 – Championship Round
10
7:30
Vancouver College 45 vs Tamawanis 43 OT
JC Horton – Vancouver College
12
6:30
Sutherland 49 vs Kitsilano 64
David Burton – Kitsilano
14
6:00
Hugh Boyd 59 vs Pleasant Valley 51
Isaiah Soloman – Hugh Boyd
16
8:00
St. George’s 43 vs Burnaby South 50
Nick Irvine – Burnaby South
    Friday – Round 2 – Consolation Round
9
11:30
St Micheal's University 48 vs Pinetree 60
Anthony Castro – Pinetree
11
12:00
Killarney 51 vs Oak Bay 44
Jason Ip- Killarney
13
12:30
Pitt Meadows 52 vs Centennial 37
Trevor Severinski – Pitt Meadows
15
1:00
MEI 60 vs Constable Neil Bruce 62 OT
Connor Oughtred – Constable Neil Bruce
   Friday – Round 3
17
2:30
St Micheal's Univeristy 48 vs Oak Bay 47
Liam Maclure – St Micheal's University
18
4:30
MEI 54 vs Centennial 60
Cole Milton – Centennial
19
4:00
Pitt Meadows 76 vs Constable Neil Bruce 59
Mitsuhiro Iwai – Pitt Meadows
20
3:00
Killarney 52 vs Pinetree 45
Keno Magano – Killarney
21
1:30
Tamanawis 55 vs Sutherland 32
Ravjot Dhaliwal – Tamanawis
22
2:00
Pleasant Valley 59 vs St. George’s 62
Bryan Fong – St. George’s
    Friday – Final Four
23
6:45
Burnaby South 58 vs Hugh Boyd 53
Nick Irvine – Burnaby South
24
8:45
Kitsilano 57 vs Vancouver College 52
Alex Vidic – Kitsilano
    Saturday – Round 4
25
10:00
MEI 66 vs Oak Bay 49
Wesley Evans – MEI
26
10:00
St Micheal's University 49 vs Centennial 47
Liam Maclure – St Micheals University
27
10:15
Constable Neil Bruce 60 vs Pinetree 48
Anthony Castro – Pinetree
28
11:45
Sutherland 60 vs Pleasant Valley 61
Mitchell Goodwin – Pleasant Valley
29
11:30
Pitt Meadows 41 vs Killarney 50
Quenton Nguyen – Killarney
30
11:30
Tamanawis 43 vs St George’s 62
Lucas MacFayden – St. George’s
31
2:30
Hugh Boyd 36 vs Vancouver College 33
Nick Fyffe – Hugh Boyd
    Championship Final
32
4:00
Burnaby South 43 vs Kitsilano 55
Nick Irvine – Burnaby South
 Stewan Arwan – Kitsilano