2019 Championship Awards

2019 CHAMPIONS
Kelowna Christian Knights

2019 SPORTSMANSHIP AWARD
Handsworth Royals

2019 THE RICH GOULET AWARD
        BASKETBALL LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

Paul Eberhardt

2019 GPA AWARD
Dr Knox Falcons

2019 MVP AWARD
#7 Kelowna Christian Knights – Parker Martens

STANDINGS
#1 Kelowna Christian School Knights Seed#1 Okanagan
#2 Sir Winston Churchill Bulldogs Seed#3 Vancouver #1
#3 Charles Tupper Tigers Seed#10 Wildcard #1 (Van#5)
#4 Argyle Pipers Seed #4 – Vancouver & District #1
#5 Dr Knox Falcons Seed #11 – Okanagan #2
#6 Lord Tweedsmuir Panthers Seed #5 – Fraser Valley #1
#7 Handsworth Royals Seed #15 – Wildcard #2 (V&D#6)
#8 Kitsilano Blue Demons Seed #8 – Vancouver #2
#9 Vancouver College Fighting Irish Seed #2 – Independent #1
#10 Notre Dame Jugglers Seed #17- Wildcard #3 (Indep#2)
#11 Walnut Grove Gators Seed #6 – Fraser Valley#2
#12 Elgin Park Orcas Seed #14 – Fraser Valley#4
#13 Burnaby South Rebels Seed #12 – Van & District #3
#14 Windsor Dukes Seed #7 – Van & District #2
#15 Seaquam Seahawks Seed #16 – Fraser Valley#5
#16 Shawnigan Lake School Seed #20 –Van Island#3
P GP Vanier Towhees Seed #9 – Vancouver Island #1
P Pinetree Timberwolves Seed #13 – Fraser Valley#3
P Okanagan Mission Huskies Seed #18 – Okanagan #3
P Brentwood College School Seed #19 – Van Island#2

FIRST ALL- STAR TEAM
1. #7 Kelowna Christian Knights – Parker Martens
2. #13 Kelowna Christian Knights – Parker Fleming
3. #9 Sir Winston Churchill Bulldogs – Milan John
4. #31 Handsworth Royals – Matthys Van Bylandt
5. #15 Kelowna Christian Knights – Micah Borne

SECOND ALL- STAR TEAM
1. #23 Dr Knox Falcons – Maxim Storozhuk
2. #13 Sir Charles Tupper Tigers – Flynn Meredith-Black
3. #15 Argyle Pipers – Ben Nicholson
4. #13 Kelowna Christian Knights – Drew Williams
5. #2 Vancouver College Fighting Irish – Jack Ferguson

THIRD ALL- STAR TEAM
1. #13 Walnut Grove Gators – Junhee Cho
2. #13 Sir Winston Churchill Bulldogs – Filip Subotic
3. #7 Seaquam Seahawks – Andre Verchez
4. #13 Burnaby South Rebels – Zachary Chan
5. #30 Notre Dame Jugglers – Jacob Francia

HONOURABLE MENTION ALL-STARS
1. #23 Handsworth Royals – Travis MacKay
2. #15 Sir Winston Churchill Bulldogs – Max Gadashey
3. #1 Burnaby South Rebels – Jay Marc Bowayan
4. #5 GP Vanier – Kobe Bell
5. #14 Vancouver College Fighting Irish – Kiyan Izadkhan
6. #14 Okanagan Mission Huskies – Jaxson Hay
7. #1 Lord Tweedsmuir Panthers – Nayan Narendran
8. #8 Okanagan Mission Huskies – Xander Hay
9. #14 Kitsilano Blue Demons – Gavin Foglie
10. #5 Elgin Park – Cyrus Harrison
11. #11 Windsor Dukes – Adam Murray
12. #11 Argyle Pipers – Tait Moffat
13. #6 Dr Knox Falcons – Jai Saini
14. #10 Brentwood College – Buchannon Fritz
15. #7 Walnut Grove Gators – Tyler George
16. #12 Pinetree Timberwolves – Austin Tarko
17. #11 Lord Tweedsmuir Panthers – Javin Dosanjh
18. #2 Shawnigan Lake – Jack McDonnell
19. #12 Seaquam Seahawks – Quinn McBurney
20. #25 – Notre Dame Jugglers – Aiden Domino
21. #1 Pinetree Timberwolves – John Lee
22. #21 Argyle Pipers – Jake Bassam

SLAM DUNK WINNERS
1. #10 Argyle Pipers – Tyson Bergot
2. #13 Tupper Tigers – Flynn Meredith-Black
3. #14 Tupper Tigers – Ryder Johns
4. #20 Argyle Pipers – Max Tyson

3 POINT WINNERS
1. #15 Argyle Pipers – Ben Nicholson
2. #8 Okanagan Mission Huskies – Xander Hay
3. #16 Notre Dame Jugglers – Edwin Berceles
4.  #8 Okanagan Mission Huskies – Wil Zylyk

2 BALL WINNERS
1. Kelowna Christian Knights – #7 Parker Martens + #1 Cole Koop
2. Kelowna Christian Knights – #15 Ethan Grey + #15 Micah Borne
3. Argyle Pipers – #11 Tait Moffat + #7 Kyle Ross
4. Okanagan Mission Huskies – #8 Xander Hay + #14 Jaxson Hay