2018 Championship Awards


2018 CHAMPIONS
Rick Hansen Hurricanes

2018 SPORTSMANSHIP AWARD
Heritage Woods Kodiaks

2018 THE RICH GOULET AWARD
BASKETBALL LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

Rich Goulet

2018 GPA AWARD
Charles Tupper Tigers

2018 MVP AWARD
#23 Rick Hansen – Jaydan Bains

STANDINGS
#1 – Rick Hansen Hurricanes – Seed #9 – Fraser Valley #3
#2 – Vancouver College Fighting Irish – Seed #2 – Independent #1
#3 – Elgin Park Orcas – Seed #12 – Fraser Valley #5
#4 – McMath Wildcats – Seed #3 – Vancouver & District #1
#5 – Abbotsford Senior Panthers – Seed #1 – Fraser Valley #1
#6 – St George’s Saints – Seed #8 – Wildcard #1 (Indep #2)
#7 – KLO Cougars – Seed #10 – Okanagan #2
#8 – Sir Winston Churchill Bulldogs – Seed #14 – Vancouver #2
#9 – Charles Tupper Tigers – Seed #4 – Vancouver #1
#10 – Queen Elizabeth Royals – Seed #11- Fraser Valley #4
#11 – Burnaby Mountain Lions – Seed #15 – Vancouver & District #3
#12 – Heritage Woods Kodiaks – Seed #20 – Host
#13 – Dr. Knox Falcons – Seed #5 – Okanagan #1
#14 – Lord Tweedsmuir Panthers – Seed #7 – Fraser Valley #2
#15 – GW Graham Grizzlies – Seed #18 – Wildcard #3 (FV #6)
#16 – West Van Highlanders – Seed #13 – Vancouver & District #2
P – Belmont Bulldogs – Seed #6 – Vancouver Island #1
P – Handsworth Royals – Seed #17 – Wildcard #2 (V&D #2)
P – Dawson Creek Coyotes – Seed #16 – North#1
P – Kwalikum Condors – Seed #19 – Vancouver Island #2

FIRST ALL- STAR TEAM
1. #23 Rick Hansen – Jaydan Bains
2. #10 McMath – Michael Kitka
3. #8 Vancouver College – Jacob Holt
4. #21 Rick Hansen – Jaskarn Bajwa
5. #15 Elgin Park – Thomas Olsen

SECOND ALL- STAR TEAM
1. #5 St. George’s – Angus Juhasz
2. #7 KLO – Nathan Beauchemin
3. #25 Abby Sr – Ben McGuckin
4. #4 Van College – Zyken San Felipe
5. #24 Elgin Park – Jordan Gazzola

THIRD ALL- STAR TEAM
1. #4 Churchill – Nicholas Chan
2. #24 Abby Sr – Jesse Davis
3. #2 Van College – Christian McMahan
4. #35 Queen Elizabeth – Armaan Gill
5. #10 Charles Tupper – Luke Tobias

HONOURABLE MENTION ALL-STARS
1. #1 Abby Sr – Brandt Lenz
2. #35 Rick Hansen – Ammetoje Khangura
3. #3 Burnaby Mountain – Brian Oyan
4. #14 Kwalikum – John Chilimar
5. #3 Dr. Knox – Jarred Bridgett-Taylor
6. #15 Dawson Creek – Jethro Cardines
7. #8 Belmont – Trey Anderson
8. #15 Churchill – Christian Lonzaga
9. #21 Burnaby Mountain – Max Yuen
10. #2 Heritage Woods – Nairiman Tavakkoli
11. #7 West Van – Dean Martin
12. #23 Elgin Park – Henry Lesinski
13. #10 GW Graham – Clay Kurtz
14. #8 McMath – Rio Hutchful
15. #13 Lord Tweedsmuir – Karn Shergill
16. #30 Queen Elizabeth – Kerrin Bhardwaj
17. #24 Heritage Woods – Deveroe Boyko
18. #8 St George’s – Graham Lawson
19. #6 McMath -Kenneth Wong
20. #15 KLO – Noaln Dergousoff
21. #33 Handsworth – Roger O’Callaghan
22. #11 Tupper – Rhys Maestre

SLAM DUNK WINNERS
1. #24 Elgin Park – Jordan Gazzola
2. #7 Dr. Knox – Risto Zimmer
3. #7 Tupper – Steven Kahnert

3 POINT WINNERS
1. #3 Burnaby Mountain – Brian Oyan
2. #1 Abby Sr – Brandt Lenz
3. #11 Dr. Knox – Dilan Kadla
4. #23 Rick Hansen – Jaydan Bains

2 BALL WINNERS
1. #6 Heritage Woods – Ethan Hite + #10 – Kieran Sheriff
2. #24 Heritage Woods – Deveroe Boyko + #2 – Nairiman Tavakkoli
3. #15 Elgin Park – Thomas Olsen + #25 – Brendan Kim
4. #11 Queen Elizabeth – Ravroop Virk + #16 – Sukhman Virk