2016 Championship Game Results

2016 BC Gr9 Logo2016 Tournament Game Results

 

 

Thursday – Round 1 – Opening Round
Teams Player of the Game
1 Charles Tupper  64
vs Collingwood  45
Tupper #1
Norben Bulosan
2 WJ Mouat  51
vs Rutland  34
WJM #10
Jevan Uppal
3 Dr. Knox  69
vs Yale  51
Dr. Knox #4
Ben Hitchins
4 Lord Tweedsmuir  89
vs Lake Trail  21
Tweedsmuir #22
Brandon Dinh
5 Okanagan Mission  42
vs St Thomas Aquinas  45
STA #9
Jan Mirabel
6 Burnaby South  58
vs Kitsilano  28
Bby South #10
Jaden De Leon
7 New Westminster  64
vs Windermere  52
New West #9
Ryan Bailey
8 St George’s  75
vs Heritage Woods  29
St George’s #4
Jerric Palma
Thursday – Round 2 – Championship Round
10 Charles Tupper  71
vs WJ Mouat  70
Tupper #1
Norben Bulosan
12 Dr. Knox  45
vs Lord Tweedsmuir  77
Tweedsmuir #23
Alex Le
14 Burnaby South  53
vs St Thomas Aquinas  44
Bby South #9
Johann Chua
16 New Westminster  28
vs St George’s  59
St George’s #12
Justin Litherland
Friday – Round 2 – Consolation Round
9 Collingwood  50
vs Rutland  48
Collingwood #4
Lochlan Colins
11 Yale  55
vs Lake Trail  33
Yale #14
Russell Gilroy
13 Okanagan Mission  68
vs Kitsilano  37
OKM #9
Phillip Michl
15 Windermere  58
vs Heritage Woods  52
Windermere #24
Jacob Balonggay
Friday – Round 3 – Consolation Round
17 Rutland  53
vs  Lake Trail  29
Rutland #10
Prab Deol
18 Kitsilano  51
vs Heritage Woods  39
Kitsilano #6
Isaac Corber
19 WJ Mouat  47
vs Dr. Knox  58
Dr Knox #11
Nic Lafontaine
20 St Thomas Aquinas  47
vs New Westminster  56
New West #8
Simon Cruz
21 Collingwood  61
vs  Yale  29
Collingwood #7
Aleem Karmali
22 Okanagan Mission  38
vs  Windermere  29
OKM #21
Harrison Bortolon
Friday – Final Four – Championship Round
23 Charles Tupper  58
vs Lord Tweedsmuir  61
Tweedsmuir #15
Elijah Devison
24 Burnaby South   75
vs St George’s   74
Bby South #11
Baltej Sohal
Saturday – Round 4 – Consolation Round
25 Lake Trail  45
vs Heritage Woods  51
Heritage Woods #24
Zach Hamed
26 Rutland  48
vs Kitsilano  44
Rutland #6
Isaac Young
27 Yale  47
vs Windermere  42
Yale #12
Gage Goncalves
28 Collingwood  46
vs Okanagan Mission  40
Collingwood #4
Lochlan Collins
29 WJ Mouat  39
vs St Thomas Aquinas  43
STA #44
Hunor S
30 Dr Knox  41
vs New Westminster  63
New West #13
David Chien
31 Charles Tupper  44
vs St George’s  64
St Georges #4
Jerric Palma
&
Tupper  #1
Norben Bulosan
Saturday – Championship Final
32 Lord Tweedsmuir  82
vs Burnaby South  49
Tweedsmuir #23
Alex Le
&
Bby South #1
Kyle Kirmaci