2016 MVP – Arjun Samra – Lord Tweedsmuir Panthers

2016 Most Valuable Player – Arjun Samra – Lord Tweedsmuir Panthers

Arjun Samra earned first team all-star or MVP honours in each of the seven tournaments LTSS played in during the 2015 to 2016 season. His versatility enabled him to dominate all five positions on the floor while leading the team in scoring, steals and rebounds. Not only is Arjun an outstanding two way player, he is a leader at Lord Tweedsmuir Secondary in both academics and citizenship.

 

2016 Championship Awards

2016 CHAMPIONS
Lord Tweedsmuir Panthers

2016 SPORTSMANSHIP AWARD
Charles Tupper Tigers (scoring 59 out of a possible 60)
and runner up – Collingwood Cavaliers (scoring 57 out of a possible 60)

2016 GPA AWARD
Charles Tupper Tigers
and runner up – Collingwood Cavaliers

2016 MVP AWARD
Arjun Samra – Lord Tweedsmuir #14

STANDINGS
#1 – Lord Tweedsmuir Panthers   – Fraser Valley #1   – Seed #2
#2 – Burnaby South Rebels   – Van & District #1   – Seed #4
#3 – St George’s Saints   – Independent #1   – Seed #1
#4 – Charles Tupper Tigers   – Vancouver #1   – Seed #3
#5 – New Westminster Hyacks   – Van & District #2   – Seed#8
#6 – Dr Knox Falcons   – Host   – Seed#7
#7 – St Thomas Aquinas Fighting Saints   – Van & District #3   – Seed#12
#8 – WJ Mouat Hawks   – Fraser Valley #2   – Seed#6
#9 – Collingwood Cavaliers   – Van & District #4   – Seed#14
#10 – Okanagan Mission Huskies   – Okanagan #1   – Seed#5
#11 – Yale Lions   – Fraser Valley #3   – Seed#10
#12 – Windermere Warriors   – Vancouver #2   – Seed#9
#13 – Rutland Voodoos   – Host   – Seed#11
#14 – Kitsilano Blue Demons   – Van #4   – Seed#13
#15 – Heritage Woods Kodiaks   – Fraser Valley #4   – Seed#16
#16 – Lake Trail Lakers   – Vancouver Island #1   – Seed#15

FIRST ALL- STAR TEAM
1. Arjun Samra – Lord Tweedsmuir #14
2. Jerric Palma – St George’s #4
3. Elijah Devison – Lord Tweedsmuir #15
4. Baltej Sohal- Burnaby South #11
5. Jaden De Leon – Burnaby South #10

SECOND ALL- STAR TEAM
1. Simon Cruz – New West #8
2. Norben Bulosan – Charles Tupper #1
3. Alex Le – Lord Tweedsmuir #23
4. William Lin – St George’s #15
5. Gaurab Acharya – Charles Tupper #1

THIRD ALL- STAR TEAM
1. Jacob Balonggay – Windermere #27
2. Nic Lafontaine – Dr Knox #11
3. Jan M – St Thomas Aquinas #9
4. Kallum Menzies – WJ Mouat #9
5. Kyle Kirmaci – Burnaby South #1

HONOURABLE MENTION ALL-STARS
Issac Corber – Kitsilano #6                          Shan Lumas – Burnaby South #8
Phillip Michl – OKM #9                                 Brandon Dinh – Lord Tweedsmuir #22
Gage Concalves – Yale #12                         Lochlin Collins – Collingwood #4
Ryan Bailey – New West #9                         Russell Gilray – Yale #14
Harrison Bortolon – OKM #21                      Aleem Karmali – Colingwood #7
Jevan Uppal – WJ Mouat #10                      Hunor S – ST Aquinas #44
David Chien – New West #13                      Issac Young – Rutland #6
Cam Froese – DR Knox #23                       Justin Litherland – St George’s #12
Prab Deol – Rutland #10

Slam Dunk Winners
1. Arjun Samra – Lord Tweedsmuir #14
2. Elijah Devison – Lord Tweedsmuir #15
3. Harrison Bortolon – Okanagan Mission #21
4. Brandon Porter – Rutland #13

2 Ball Winners
1. Lord Tweedsmuir #4 Josh Hendricks & #20 Jake Gallacher
2. Okanagan Mission #12 Zeb Pink & #8 Justin Charlton
3. Kitsilano #25 Jamen Kaye & #9 Yam Shay
4. Dr Knox #3 Joel Pantalti & #1 Tristan Schindleka

3 Point Winners
1. Kyle Kirmaci – Burnaby South #1
2. Riley Arborgast – Collingwood #13
3. Jacob Balonggay – Windermere #27
4. Baltej Sohal- Burnaby South #11