2020 Championship Awards

2020 CHAMPIONS
Vancouver College Fighting Irish

2020 SPORTSMANSHIP AWARD
Heritage Woods Kodiaks
– Coached by Andrew Lloyd

2020 GPA AWARD
Sir Charles Tupper Tigers

2020 MVP
Vancouver College #1 Mikyle Malabuyoc

STANDINGS
#1 #2 Seed – Vancouver Sea to Sky #1 – Vancouver College Fighting Irish
#2 #4 Seed – Okanagan #1 – Okanagan Mission Huskies
#3 #9 Seed – Fraser North #2 – Burnaby South Rebels
#4 #11 Seed – Vancouver #2 – Sir Charles Tupper Tigers
#5 #12 Seed – Vancouver Sea to Sky #2 – Argyle Pipers
#6 #10 Seed – Fraser South #2 – Elgin Park Orcas
#7 #3 Seed – Fraser South #1 – North Delta Huskies
#8 #17 Seed – Wildcard #3 – Pt. Grey Greyhounds
#9 #1 Seed – Eastern Valley #1 – WJ Mouat Hawks
#10 #14 Seed – Vancouver Sea to Sky #3 – St. George’s Saints
#11 #7 Seed – Eastern Valley #2 – Walnut Grove Gators
#12 #5 Seed – Vancouver #1 – Kitsilano Blue Demons
#13 #6 Seed – Fraser North #1 – Heritage Woods Kodiaks
#14 #13 Seed – Wildcard #1 – Maple Ridge Ramblers
#15 #15 Seed – Okanagan #2 – KLO Middle School Cougars
#16 #8 Seed – Vancouver Island #1 – Dover Bay Dolphins
P #16 Seed – Fraser South #3 – Richmond Colts
P #18 Seed – Eastern Valley #3 – Yale Lions
P #19 Seed – Vancouver Island #2 – Oak Bay Bays
P #20 Seed -Wildcard #2 – Guildford Park Sabres

FIRST ALL- STAR TEAM
1. Vancouver College #1 – Mikyle Malabuyoc
2. Burnaby South #22 – Andy Chen
3. Okanagan Mission #8 – Ben Herbert
4. Point Grey #20 – Will Hyland
5. Sir Charles Tupper #1 – Jeremy Roldan

SECOND ALL- STAR TEAM
1. Argyle #1 – Gavin Archer
2. Elgin Park #12 – Adam Olsen
3. Kitsilano #8 – Finn McDougall
4. Point Grey #13 – Jaron Palaschuck
5. Vancouver College #23 – Kai Gibbons

THIRD ALL- STAR TEAM
1. Burnaby South #13 – Malik Husssien
2. Okanagan Mission #14 – Ryan Dekleva
3. Sir Charles Tupper #6 – Dylan Myttenar
4. Walnut Grove #10 – Brendon Kim
5. WJ Mouat #9 – Armaan Sandhu

HONOURABLE MENTION ALL-STARS
1. Argyle #7 – Carson Park
2. Burnaby South #11 – Lex Paloma
3. Burnaby South #23 – Thomas Suson
4. Dover Bay #14 – Zack Lang
5. Elgin Park #6 – Ben Carr
6. Elgin Park #7 – Evan Castle
7. Guildford Park #23 – Harsh Smagh
8. Heritage Woods #9 – Kai Ronsley
9. Kitsilano #1 – Malachi Gindu
10. KLO #5 – Walker Sodera
11. KLO #22 – Kian Boss
12. Maple Ridge #10 – Mason Lemmen
13. Maple Ridge #11 – Jordan Longmuir
14. North Delta #13 – Harvir Hothi
15. Oak Bay #7 – Kasper Giesbreicht
16. OKM #11 – David Mulleny
17. Richmond #20 – Minhala Abbas
18. Sir Charles Tupper #4 – Kaylan Bambao
19. St George’s #9 – Josh Coleman
20. Vancouver College #11 – Ty Benefield
21. Walnut Grove #23 – Jeffrey Kim
22. Yale #5 – Ryan Thind

SLAM DUNK WINNERS
1. Charles Best – Cairo Wells
2. Maple Ridge – Elijah Olsen
3. KLO- Kian Bos
4. Elgin Park – Mohanbir Gill

3 POINT WINNERS
1. Elgin Park #12 – Adam Olsen
2. Vancouver College #23 – Kai Gibbons
3. Heritage Woods #5 – Liam Twa
4. Charles Tupper #1 – Jeremy Roldan

2 BALL WINNERS
1. Elgin Park #12 – Adam Olsen & #1 – Tristan Kristof
2. Argyle #7 – Carson Park & #2 Carl Spat
3. Burnaby South #30 – Benedict Carbonell & #14 – Peter Lyu
4. KLO # 5- Walker Sodaro & #15 Braydon Wong